Kommenteeri

Ajalik töö näitusel „Savihall sünd“

7. juulist kuni 31. juulini 2023 ARS Kunstilinnakus avatud Eesti Keraamikute Liidu aastanäitusel "Savihalli sünd" on eksponeeritud ka Kersti Karu põletamata naisfiguur "Siin ma olen".

Eesti Keraamikute Liidu aastanäitus „Savihall sünd“ (7.07- 31.07.2023) on sel aastal pühendatud Eesti keraamikaõpetuse 100. aastapäevale ja selle märksõnadeks ongi "sada" ja "savi". 


Eesti Keraamikute Liidu näituse tutvustuses öeldakse järgmist:

100 aastat keraamikaõpetust Eestis
Eesti keraamikaõpetust on jagatud aastast 1923. Eesti Kunstiakadeemia keraamikaosakond saab sel aastal 100-aastaseks. Sada aastat on käidud koos tulles läbi erinevatest aegadest ja kogemustest. Hetkel seisame üsna viljakal pinnasel, milleks on põlvest põlve edasi antud keraamikameistrite teadmised. Meistrit jälgides taipame üsna pea, et paljud tema teadmised on vaikivad ehk automaatsed. Teadmiste edasiandmise juures on tähtis vaikivate teadmiste nähtavaks tegemine. Näituse idee on panna meister ja õpilane koos looma. Suure ühisinstallatsiooni ehitamisel osalevad nii Eesti Keraamikute Liidu liikmed kui ka Eesti Kunstiakadeemia keraamikaosakonna tudengid.

Põletamata toores savi
Teine idee on savi mitte põletada ehk keraamikat keraamikud seekord ei näita. Näitame loomisprotsessi ja toore savi jõudu tema eheduses. Meistri ja õpilase koostööna sünnib hiigelinstallatsioon läbi paljude pühendunud sõrmede. Sellist suuremat näituseprojekti põletamata saviga ei ole varem keraamikutel olnud. Näituse sünd on kõigile avatud. Ehitamine toimub ARS Kunstilinnakus kolme päeva jooksul enne näituse avamist. Stuudio pind muutub justkui ürgoruks, mille looklevatel savikallastel on igal kunstnikul võimalus oma lugu jutustada. Vaatajad saavad imetleda savihalli sündi ja savi väge põletamata kujul, jälgida installatsiooni muutuseid materjali kuivamisel ja pragunemisel kuu aja jooksul.

„Savihall sünd“ on hetkelise loomingu näitus, sest põletamata savitöö ei ole jääv, kui seda ei põletata. Ja põletamata savi ei ole keraamika, mis kukkudes kildudeks puruneb. Toorest savi saab kasutada järjest uuesti ja uuesti uue loomingu loomisel. Kuni kestab savi, kestab ka selle õpetus. Jõudu järgmiseks sajaks aastaks!

Lisa kommentaar

Email again: